В Асоціації жінок України відбулася навчальна сесія для працівниць соціальної сфери територіальних громад Тернопільщини за напрямком «Психологічний супровід осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах» у рамках проєкту «Резолюція 1325: від безпекових викликів до постконфліктного відновлення».
Згаданий проєкт Асоціація виконує у межах проєкту Українського Жіночого Фонду «Жінки. Мир. Безпека: діємо разом».
Привітати соціальних працівниць з початком навчального курсу прийшли керівниця секретаріату Коаліції «1325. Тернопільщина» Оксана ШЛЮСАР, начальниця головного управління Національної соціальної сервісної служби в області Наталя НАЙЧУК, начальниця відділу організації надання соціальних послуг управління соціальної роботи, сімейної та гендерної політики, протидії торгівлі людьми обласного департаменту соціального захисту населення Уляна ЯРОЩУК.
Це – перший тренінг з низки тих, які планується провести. З присутніми працювала клінічна психологиня, психотерапевтка, кандидатка психологічних наук, яка працює у проєкті, Галина ГОНЧАРОВСЬКА. Навчання було спрямоване на посилення спроможності самих соціальних працівниць і працівників відновлювати власне психічне, ментальне здоров’я, долати стрес у професійній діяльності для того, аби успішно здійснювати психосоціальну підтримку осіб, які потрапили у складні життєві обставини.
– Збереження ментального здоров’я є критично важливим для соціальних працівниць і працівників, які комунікують з родинами, які потрапили у складні життєві обставини. Ця робота пов’язана з високим рівнем стресу, емоційним вигоранням та ризиком розвитку психологічних травм. Тому ми ініціювали в рамках проєкту, який виконуємо за підтримки Українського Жіночого Фонду, програму для соціальних працівниць/ків, які у громадах, працюють з людьми, для того, щоб вони володіли набором механізмів психологічного супроводу, психологічної інтервенції, знаннями як комунікувати в таких складних обставинах, – каже голова громадської організації «Асоціація жінок України» Лариса РИМАР.
За словами Галини ГОНЧАРОВСЬКОЇ, збереження ментального здоров’я є запорукою успішної та ефективної роботи соціального працівника. Тому дбати про своє ментальне здоров’я так само важливо, як і про здоров’я своїх клієнток і клієнтів. «Тож суть тренінгової роботи у проєкті полягає в тому, що ми будемо відпрацьовувати певні практичні навички надання підтримки населенню у забезпеченні їх психологічного здоров’я. Також будуть вправи на відновлення емоційного стану самих соціальних працівниць», – каже Галина ГОНЧАРОВСЬКА.
Навчання не лише розширило професійні компетенції соціальних працівниць, а й дало можливість їм обмінюватися досвідом. Так, учасниці тренінгу ознайомилися з роботою Коаліції «1325. Тернопільщина». Її мета – впровадити на регіональному рівні принципи Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Коаліція об’єднує громадські організації, місцеву владу й соціальні установи для реалізації обласного плану дій, заходи якого спрямовані на подолання безпекових викликів, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків, протидію гендерному насильству.
Війна наклала важкий відбиток на життя в Україні. Майже 90 відсотків громадян сьогодні потребують соціально-психологічної підтримки через низку викликів внаслідок російської агресії. Тому навантаження збільшилось і для фахівців соціальної сфери. Вони щодня працюють із внутрішньо переміщеними особами, ветеранами, родинами загиблих військових та людьми, що постраждали внаслідок бойових дій. Тож напрацювання навичок психологічного супроводу осіб зі складними життєвими обставинами та роботи в умовах постійного стресу дуже важливі для фахівчинь і фахівців соціальної сфери в громадах.
– У своїй роботі ми стикаємося із проблемами гендерної нерівності, насильства, жорстокого поводження з дітьми. Тому для мене цей тренінг є дійсно важливий, бо у стресових умовах дуже важливо зберегти власне здоров’я, – зауважила в.о. директора центру соціального обслуговування Великогаївської громади Мар’яна БОШКЕВИЧ. Такої ж думки і представниця ГО «Дитина» Надія ГУМЕННА.
Як сказала соціальна працівниця комунальної установи «Допомога» Бережанської територіальної громади Ірина ФІНТ, вона отримала багато корисної інформації на заняттях, які допоможуть їй у практичній роботі. Адже часто не звертаєш увагу на власний емоційний стан, працюючи з людьми, які перебувають у складних життєвих обставинах. Тож, потрібно навчатися у такій ситуації, як не втратити власне здоров’я.
– Нові знання, які тут отримали, дуже важливі, – каже фахівчиня Центру надання соціальних послуг Кременецької громади Олена ПАЛЬЧЕВСЬКА. – Наприклад, якщо спеціалістові доводиться працювати з агресивними особами, то як йому зберегти психічну рівновагу? Як допомогти людям і самій зберегти власне ментальне здоров’я? На ці запитання ми сьогодні отримували відповіді.
Окрім теоретичних знань соціальні працівниці отримали і практичні навички – виконували завдання-вправи, які допомагали зрозуміти якими засобами і за яких умов можна підтримати власне ментальне здоров’я, не довести свій стан до розвитку психологічних травм, наскільки важливо, коли працюєш із людьми, що потрапили у складні життєві обставини, вміти зберегти емоційну рівновагу.
ДОВІДКОВО. Проєкт «Резолюція 1325: від безпекових викликів до постконфліктного відновлення» реалізується в рамках проекту «Жінки. Мир. Безпека: діємо разом», мета якого – сприяння безпеці жінок, розширенню економічних можливостей та лідерству в постконфліктній Україні шляхом зміцнення регіональних коаліцій, посилення секторальної імплементації політик «Жінки. Мир. Безпека», розширення прав і можливостей жіночого лідерства та вдосконалення національних механізмів моніторингу та координації, що зрештою сприятиме підвищенню стійкості громад, зменшення випадків гендерно-зумовленого насильства та посилення інклюзивності в управлінні та зусиллях з відновлення.
Проєкт «Жінки. Мир. Безпека: діємо разом» реалізується Українським Жіночим Фондом завдяки підтримці Уряду Великої Британії, наданої через Міністерство закордонних справ, у справах Співдружності націй та розвитку Сполученого Королівства. Інформація, що представлена у матеріалі, не завжди відображає погляди Уряду Великої Британії, Українського Жіночого Фонду та Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики».