В Асоціації жінок України відбулася зустріч з родинами, у яких проживають особи з інвалідністю з дитинства. Це – перша із трьох груп батьків і дітей, що працюватиме у проєкті «Правова та психологічна допомога родинам осіб із інвалідністю з дитинства», який реалізовує Асоціація за підтримки фонду Abilis (Фінляндія).
Для родин з особливими дітьми при Асоціації організовано роботу Центру юридичної і психологічної підтримки та відновлення. Щоб узяти участь заняттях, отримати консультацію, потрібно потелефонувати до Центру юридичної і психологічної підтримки та відновлення: 0678608876. Родинам з дітьми, які не мають можливості самостійно дістатися до місця проведення заходів, надається транспорт.
Психологиня та юристка, які працюють у проєкті, проводять для батьків безкоштовні групові тренінги, арт-терапевти займаються із дітьми. Заняття у групах проходять у двох секціях паралельно. Батьки проходять тренінги із психологом, а також у творчій майстерні навчаються швейній справі за принципом апсайклінгу – мистецтву перетворення старих речей у дизайнерські. У другій секції діти – особи з інвалідністю, з педагогами займаються арт-терапією (музикотерапією, ліпкою, витинанням, малюванням, іншим), навчаючись зосереджуватись, розвиватися, звільнятись від внутрішньої напруги, спілкуватися.
– Робота з сім’ями, у яких є особи з інвалідністю з дитинства та ментальними порушеннями, є надзвичайно важливим аспектом їх соціальної підтримки. Громадські організації відіграють у цьому процесі ключову роль, оскільки доповнюють і розширюють можливості державної системи соціального захисту, забезпечуючи індивідуальний підхід, гнучкість і оперативність у наданні допомоги. Реалізовуючи проєкт, ми ставимо собі за мету підвищити психостійкість батьків та осіб з інвалідністю, створити для них умови для соціальної адаптації, емоційного розвантаження та професійного розвитку, навчити інструментам юридичного самозахисту, – розповідає голова ГО «Асоціація жінок України» Лариса РИМАР, якій ці проблеми добре відомі, адже виховує особливу дитину – сина.
За її словами, сім’ї, в яких є особи з ментальними порушеннями, нерідко стикаються з емоційним виснаженням, а часто й з соціальною ізоляцією. Асоціація пропонує для таких родин психологічні консультації для батьків, щоб вони могли краще розуміти потреби своєї дитини та справлятися зі стресом. Окрім цього, спілкуючись тут формуються групи взаємодопомоги для обміну досвідом, що створює відчуття підтримки та солідарності серед сімей у схожих обставинах.
Цього дня з батьками проводила заняття практикуюча психологиня, доцентка Тернопільського національного педагогічного університету і.м В.Гнатюка, кандидатка психологічних наук Галина ГОНЧАРОВСЬКА. Із дітьми пісковою терапією, що є одним із способів зняття внутрішньої напруги, займалася спеціалістка з арт-терапії, соціальна педагогиня Тернопільського навчально-реабілітаційного центру Тернопільської обласної ради Зінаїда МОКРИЦЬКА.
Після занять і батьки, яким удалося відволіктися від щоденних турбот, і діти, які отримали емоційне розвантаження від арт-терапії, поділилися, що із задоволенням відвідуватимуть усі наступні тренінги.
На завершення зустрічі, спілкуючись з батьками особливих дітей, Лариса РИМАР зауважила, що громадські організації є важливими партнерами для держави та суспільства у створенні комфортного середовища для сімей, які виховують осіб із інвалідністю з ментальними порушеннями, як от ГО «Асоціація жінок України», якою керує, та ГО «Спілка батьків дітей з дитячим церебральним паралічем «Крила ангела», якою керує Наталя Шідловська, що також була ініціаторкою започаткування роботи над проєктом.
– Ми прагнемо, щоб наша діяльність допомагала не лише покращити якість життя таких родин, а й сприяла формуванню інклюзивного суспільства, де кожна людина, незалежно від своїх можливостей, мала право на гідне та повноцінне життя, – підкреслила Лариса РИМАР.
ДОВІДКОВО. Фонд Abilis (Фінляндія) – неурядова організація, заснована людьми з інвалідністю, яка працює у складних умовах у країнах, що розвиваються. Фонд фінансує проекти, розроблені та реалізовані людьми з інвалідністю, зокрема, для просування та захисту прав людини, активної участі та незалежного способу життя жінок та дівчат з інвалідністю.
https://www.facebook.com/AbilisFoundation