Вт. Бер 25th, 2025

Розуміння та підтримка: продовжуються навчання для ефективної допомоги родинам осіб з інвалідністю

Бер 3, 2025

Стартувало навчання чергової групи учасників проєкту «Правова та психологічна допомога родинам осіб з інвалідністю з дитинства», який Асоціація жінок виконує за фінансової підтримки фонду Абіліс (Фінляндія).

У Центрі юридичної і психологічної підтримки та відновлення, що працює при Асоціації, батьки дітей з ментальними порушеннями мають можливість підвищити психостійкість, розвантажитись емоційного, навчитися інструментам юридичного самозахисту.

– Виховання дитини з інвалідністю – випробування, яке вимагає від батьків надзвичайних сил, терпіння та любові. Крім фізичних та матеріальних труднощів, вони стикаються з постійним емоційним навантаженням, хронічним стресом та почуттям ізоляції при цьому не маючи допомоги спеціаліста, як вийти з такого стану. У таких умовах кваліфікована допомога психолога стає не просто бажаною, а необхідною, – каже керівниця проєкту, голова Асоціації жінок України Лариса РИМАР.

Винятковість згаданого проєкту якраз полягає в тому, що не тільки особливі діти на базі Асоціації проходять курс арт-терапії – з ними займається соціальна педагогиня Тернопільського навчально-реабілітаційного центру Тернопільської обласної ради Зінаїда МОКРИЦЬКА, а й що важливо, одночасно у сусідньому залі з батьками проводить психологічний тренінг досвідчена психологиня, яка спеціалізується на динамічній інтегративній психотерапії, арт терапії, Монтессорі терапії, нейропсихологічній корекції та Sandplay (пісковій терапії), Лідія БЕДНАРЧУК. Такі тренінги-заняття з батьками особливих дітей відбуваються у громадах вкрай рідко, або їх зовсім немає.

Під час презентації проєкту батькам, які виховують дітей з ментальними порушеннями, Лариса РИМАР предметно, на прикладах та світлинах з досвіду роботи з попередніми учасниками тренінгів показала, наскільки є видимою позитивна динаміка у розвитку дітей, а головне – на прикладі відгуків батьків продемонструвала, наскільки корисними стали для батьків заняття із психологом.

Психологічна підтримка таким родинам дуже важлива для подолання стресу та емоційного вигорання. Адже часто батьки, переживаючи хронічне напруження, тривогу, депресію, не можуть знайти виходу з цього стану. Психолог допомагає їм розпізнати ці стани, навчитися технік саморегуляції та відновити психоемоційний баланс.

– Перша зустріч групи була спрямована на створення безпечної атмосфери та формування довіри між учасницями. Основну увагу приділили правилам групи, що допомагають забезпечити комфортне спілкування,- каже Лідія БЕДНАРЧУК.

На тренінгу психологиня наголосила на принципах конфіденційності, взаємоповаги та права на мовчання. Окремо обговорили важливість «я-висловлювань» і уникнення порад. Психологиня підкреслила, що група – це простір прийняття, де кожна жінка важлива.

– Для зняття напруги та налаштування на спокійний стан була проведена коротка медитаційна техніка. Учасниці закрили очі та сфокусували увагу на диханні, поступово уповільнюючи його та відчуваючи розслаблення. Додатково використовували візуалізацію – уявлення місця, де кожна з них почувається у безпеці та спокої. Це допомогло знизити рівень стресу та сприяло більшій відкритості в подальшому обговоренні, – додала Лідія БЕДНАРЧУК.

Завершенням тренінгу стало спільне узгодження подальшої роботи та заохочення до активної участі.

Тим часом у сусідній залі з дітьми працювала Зінаїда МОКРИЦЬКА.

Як вона розповіла, на занятті знайомилися з учасниками, дізнавалися про їхні вподобання, про те, чим люблять займатися більше всього і що їм не подобається.

– Так, ми знаємо, що Єгор любить їздити громадським транспортом і прогулюватися вулицями міста, Софійці подобаються мультики, Сашка захоплюють цифри, а ще читання і письмо. На цьому занятті, яке співпало з початком весни, я запропонувала дітям намалювати щось, що зображало б весну, – розповідає тренерка.

Малювання поєднали з технікою «малювання піском».

– У всіх вийшли різні, але цікаві та яскраві роботи: сонце із хмарами, тюльпани, інші квіти, дерева-кипариси і усміхнене сонце, зелене дерево-велетень… Як зʼясувалося, учасникам подобається малювати і працювати з піском, – зауважує – Зінаїда МОКРИЦЬКА.

Дехто по кілька разів повертався до своєї роботи, посипаючи піском різних кольорів малюнок.

– Така робота з піском заспокоює і сприяє емоційному розслабленню. А ще текстура піску і кольори стимулюють сенсорну систему – органи чуття, сипучий матеріал розвиває дрібну моторику пальців рук. На додаток це – розвиток творчої уяви під час такого виду діяльності, – додає Зінаїда МОКРИЦЬКА.

Після занять діти частувалися чаєм, солодкою водою та печивом. Свої малюнки, фарба на яких була ще свіжою, вони залишили в Асоціації в надії забрати їх, прийшовши з батьками на заняття наступного разу.

Як повідомила Лариса Римар, проєкт триває лише до кінця квітня. Батьки, які виховують дітей з ментальними порушеннями, визнають, що проєкт унікальний і для них вкрай необхідний і висловлюють бажання продовжити такі тренінги-заняття, бо вони позитивно впливають на психоемоційний стан, Асоціація жінок України має намір шукати донорів, аби таку діяльність продовжувати.

Довідково. Фонд Abilis (Фінляндія) – неурядова організація, заснована людьми з інвалідністю, яка працює у складних умовах у країнах, що розвиваються. Фонд фінансує проекти, розроблені та реалізовані людьми з інвалідністю, зокрема, для просування та захисту прав людини, активної участі та незалежного способу життя жінок та дівчат з інвалідністю.

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *