Отримувачі соціальних послуг громад Бережанщини в рамках комплексної послуги соціальної адаптації, яку надає ГО «Асоціація жінок України», виконуючи проєкт «Якісні соціальні послуги як засіб подолання викликів та наслідків війни», відвідали Державний історико-архітектурний заповідник в м. Бережани та надихнулися роботами всесвітньо відомого мистця з Тернопілля Олега Шупляка.
Бережанський державний історико-культурний заповідник – науково-дослідний, культурно-просвітницький заклад у Бережанах, до складу якого входять споруди XVI–XIX ст., серед яких Ратуша, комплекс споруд Вірменської церкви, комплекс замку Синявських, який місцеві часто називають Бережанський замок. Про історію заповідника, виставкові експонати розповіла присутнім науковий співробітник заповідника Надія Волинець.
У західному корпусі Бережанського замку віднедавна розташовується стильний і сучасний артпростір, об’єднуючи поціновувачів мистецтва, любителів історичних локацій, туристів, усіх тих, хто прагне відкривати нові й незнані сторінки з життя міста Бережан і усього нашого краю. Першим проєктом, розгорнутим на базі артпростору, стала виставка творів заслуженого художника України, тепер уже всесвітньо відомого мистця, уродженця Бережанщини Олега Шупляка, у якій представлено понад 80 авторських творів живопису, графіки, скульптури, відеоарту, нумізматики.
– Заглиблення в історію, знайомство з витворами мистецтва – дуже важлива складова арт-терапії, – каже директорка проєкту Лариса РИМАР. – Споглядаючи роботи художника чи скульптора, занурюючись в історію їх створення, зі свідомості людини відступають внутрішні конфлікти, тривога, страхи, що її турбують. Тому у складі соціальної послуги у нас передбачені екскурсійні програми, які ми називаємо «терапією світопізнанням».
Велике враження на всіх присутніх справили картини Олега Шупляка із серії «Двозори» (авторська назва картин-ілюзій з подвійним змістом). Така чудова візуальна ілюзія змушує мозок працювати конструктивно. Чудові твори із серії «Український Космос», із нової – воєнної серії… В одному з інтерв’ю сам Олег Шупляк зауважив, картини потрібно читати і перечитувати, знаходити в них нові змісти. Адже там зашифровані речі, які не відкриваються з першого погляду. Саме тому глядач має включитися, дивитися і щодня відкривати щось своє, як у серії робіт «Двовзори», коли на перший погляд на картині бачиш начебто щось одне, а згодом, наближаючись, помічаєш деталі, які розкривають цілком несподівані додаткові змісти, підтексти.
На завершення знайомства з виставкою для присутніх запропонували перегляд оригінальної, мистецької купольної відеопрограми — своєрідної культурологічної лекції, ілюстрованої картинами Олега Шупляка, що супроводжувалася легкою, медитативною музикою.
Окремі учасники екскурсії жителі Бережанщини, які стали споживачами пропонованих Асоціацією соціальних послуг, зізналися, що досі не відвідували замок і не здогадувалися, які чудові твори там зберігаються. Вони, як і решта екскурсантів, були вражені побаченим.
Психологиня проєкту Галина Гончаровська каже, що такі екскурсії позитивно впливають на підсвідомість тих, хто бере в них участь, допомагають гармонізувати їх внутрішній стан. А це може бути першим кроком до переоцінки складної життєвої ситуації, в яку людина потрапила.
До речі, у рамках проєкту «Якісні соціальні послуги як засіб подолання викликів та наслідків війни» заплановано майже 20 екскурсійних програм для людей з інвалідністю та родин військових за різними маршрутами та тематичним наповненням.
Екскурсія Державним історико-архітектурним заповідником в м. Бережани стала можливою завдяки реалізації ГО «Асоціація жінок України» проєкту «Якісні соціальні послуги як засіб подолання викликів та наслідків війни», який виконується в рамках проєкту Європейського Союзу «Посилення залучення громадянського суспільства для розвитку соціальної сфери в Україні» (EU4CSOs EmpowerUA) та реалізовується Благодійною організацією «МЕРЕЖА 100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ РІВНЕ».